Predstavljen udžbenik "Statističke metode za poslovno upravljanje u programskom jeziku R"

Na Ekonomskom fakultetu je 25. travnja 2016. predstavljen novi sveučilišni udžbenik  „Statističke metode za poslovno upravljanje u programskom jeziku R“,  autora prof. dr. sc. Mirjane Čižmešije i doc. dr. sc. Petra Sorića.

Okupljenima se obratio dekan prof. dr. sc. Lajoš Žager, a uz autore, o knjizi su govorili  recenzenti izv. prof. dr. sc. Zrinka Lukač,  prof. dr. sc. Snježana Pivac, prof. dr. sc. Boško Šego i u ime nakladnika Element d.o.o. glavna urednica Sandra Gračan.

Knjiga Statističke metode za poslovno upravljanje u R-u je sveučilišni udžbenik primarno namijenjen studentima Ekonomskih fakulteta, a posebno onima na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu za svladavanje gradiva iz kolegija „Statističke metode za poslovno upravljanje“ i stjecanje vještine uporabe računalnog programa R. Ostalim zainteresiranima može poslužiti kao izvor ideje za rješavanje poslovnih slučajeva, za primjenu metodološkog pristupa odlučivanju i upravljanju, te za uporabu softvera i ispravno tumačenje dobivenih rezultata.
U knjizi se na realnim slučajevima iz poslovne prakse prezentira primjena statističkih metoda odlučivanja u uvjetima rizika i neizvjesnosti, prognoziranja, upravljanja portfeljem, upravljanja zalihama, kontrole kvalitete, te primjena Markovljeve analize u poslovnom odlučivanju. Svako je područje teorijski i metodološki obrađeno. Primjeri su riješeni uporabom programa R, a detaljno tumačenje računalnih ispisa omogućava razumijevanje metode i njenu ispravnu uporabu. Budući da je R univerzalni program s širokim područjem primjene, ova knjiga može koristiti svima čije područje interesa zahtijeva određeni oblik matematičke ili statističke analize.