Održani 14. Dani Europske unije – „28. zvjezdica Europe“

Ususret ulasku Hrvatske u Europsku uniju, studenti Hrvatske studentske asocijacije (HSA) po 14. put, 6. i 7. svibnja, na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu organizirali su projekt „Dani EU“. Tema ovogodišnjeg projekta bila je „28. zvjezdica Europe“, a provodi se u suradnji s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova.

Održani 14. Dani Europske unije – „28. zvjezdica Europe“

Svečano otvorenje započelo je uvodnim govorom Svena Staničića iz HSA, a zatim su se okupljenima obratili prof. dr. sc. Lajoš Žager, prodekan za poslijediplomske studije i doktorate, prof. dr. sc. Vesna Pusić, prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova, Paul Vandoren, šef Delegacije Europske unije u RH te ministri prof. dr. sc. Mirando Mrsić (Ministarstvo rada i mirovinskog sustava) i prof. dr. sc. Rajko Ostojić (Ministarstvo zdravlja).
Ministrica Pusić tom prilikom  poručila je studentima: „Studirajte brzo, diplomirajte hitno i dođite raditi jer nam trebaju ljudi koji će znati i moći formulirati naše projekte, politike i stavove s kojima ćemo nastupati prema europskim institucijama.“
Svečanom otvorenju prisustvovali su brojni uvaženi gosti među kojima i brojni predstavnici veleposlanstava - Nj.e. g. Pëllumb Qazimi, veleposlanik Albanije, Nj.e.gđa. Nancy Rossignol, izvanredna i opunomoćena veleposlanica Belgije, Bohuslav Zavadil, prvi tajnik i ekonomski savjetnik Češke, Jasna Bas, ataše za znanstvenu i sveučilišnu suradnju Francuske, Nj.e.g. Bo Eric Weber, izvanredni i opunomoćeni veleposlanik Danske, Nj.E. g. Roman Supek, izvanredni i opunomoćeni veleposlanik Slovačke, zatim Davor Bernardić, predsjednik Gradske skupštine, zastupnici europskog parlamenta Oleg Valjalo i Davor Ivo Stier, Margareta Mađerić kandidatkinja za gradonačelnicu Grada Zagreba i nositelj liste za Gradsku skupštinu, Andrija Mikulić.
U dva dana održavanja projekta, osim već tradicionalnih prezentacija o stipendijama u zemljama Europske unije, održana su i predavanja koja su ponajviše bila bazirana na hrvatsko članstvo u EU i promjenama koje nas čekaju ulaskom u tu nadnacionalnu zajednicu europskih država. Predavanja su održali renomirani predavači kao što su prof.dr.sc. Ljubo Jurčić, doc.dr.sc. Hrvoje Špehar, Tamara Tafra (MVEP), Ana Nahod (Agencija za mobilnost i programe EU), Ružica Babić (Talijanski institut za kulturu) i Mareika Layer (Njemačka služba za razmjenu studenata i znanstvenika, DAAD).
Osnovna svrha projekta „Dani EU“ je probuditi svijest studenata i potaknuti ih na samostalno i kritično razmišljanje o brojnim mogućnostima koje nam se otvaraju pristupanjem Europskoj uniji.

Galerija slika-->