Održan okrugli stol Isplati se znati

Sudionici okruglog stola, između ostalog, raspravljali su o važnosti financijske pismenosti u modernom društvu, potrebama za uključivanjem financijske edukacije u kurikulum srednjih škola.  Komentirali su i svoje dosadašnje aktivnosti za financijsko opismenjavanje mladih, te uvjete za  sustavno financijsko obrazovanje mladih kroz kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja RH.
Na Ekonomskom fakultetu je 28. travnja 2016., pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske, održan okrugli stol Isplati se znati. Uvodne govore održali su prof. dr. sc. Lajoš Žager,  dekan Ekonomskog fakulteta, Marko Jurčić, savjetnik Predsjednice za gospodarstvo i prof. dr. sc. Marijana Ivanov s Katedre za financije.

Na okruglom stolu sudjelovali su  Ivana Jakir Bajo, pomoćnica ministra financija i glavna državna rizničarka, Boris Vujčić, guverner Hrvatske narodne banke,  Darko Tot iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Boris Jokić, voditelj reforme kurikuluma, Slaven Đuroković, član Uprave i partner Ernst&Young d.o.o. i doc. dr. sc. Tomislav Ćorić s Katedre za financije Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

Složili su se kako su za provođenje financijskog obrazovanja građana zaslužne obrazovne institucije, ali i ukupni javni i privatni  sektor te kako je nužna suradnja istih s ciljem stvaranja financijski pismenih i odgovornih potrošača.

Projekt Isplati se znati organiziran je u mjesecu obilježavanja financijske pismenosti, s ciljem širenja i promocije financijske pismenosti među građanima, posebice mladim osobama.  U sklopu projekta, čije su idejne začetnice dr. sc. Andrea Razum s Katedre za marketing i doc.dr.sc. Dajana Barbić  s Katedre za financije, organizirane su brojne radionice za srednjoškolce, radionice za građane, debate i okrugli stol. Naglasak je bio na poduci srednjoškolaca o osobnim financijama kako bi stekli osnovno znanje i tako bili sudionici u odgovornoj potrošnji.

Kako bi dodatno motivirao srednjoškolce, organizacijski odbor je organizirao i nagradni natječaj u sklopu kojeg su srednjoškolci trebali snimiti kratki video u kojem na duhovit način objašnjavaju važnost financijske pismenosti, a pobijedila je Stela Anetić.

Uz Ekonomski fakultet u organizacijskom odboru su i Štedopis - Institut za financijsko obrazovanje Zagreb, studentske udruge Ekonomska klinika, Financijski klub i Debatni klub, te Udruga srednjoškolaca RH i Wüstenrot.