Komemoracija za dr. sc. Marka Veselicu

Komemorativni skup u spomen  dr. sc. Marku Veselici održat će se u utorak, 28. veljače 2017. godine u 11 sati u dv. 14 – Nova vijećnica.

Izvor slike: Hrvatska enciklopedija

17. veljače 2017. nakon bolesti u svojoj 82. godini napustio nas je cijenjeni kolega dr. sc. Marko Veselica. Profesor Marko Veselica rođen je u Glavicama kod Sinja. Fakultetsku naobrazbu i doktorat znanosti stekao je na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Gdje je kasnije bio asistent, docent, pa profesor mnogobrojnim generacijama naših studenata.

Bio je zastupnik Grada Zagreba, visoki dužnosnik Saveza sindikata Hrvatske, u Gospodarskoj komisiji te u vrhu Matice hrvatske. Aktivno je sudjelovao u hrvatskom proljeću 1971. godine zbog čega je osuđen na višegodišnji zatvor od strane jugoslavenskih vlasti. Amnesty International držao ga je “zatvorenikom savjesti”. Bio je istaknut u političkom životu Hrvatske prije, za vrijeme i nakon domovinskog rata. Bio je zastupnik u Hrvatskom saboru od 1995. do 2000. godine.

Autor je većeg broja knjiga i znanstvenih radova od kojih se ističu:
  • Politička ekonomija, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1968.
  • Die Radikale Lösung der ungelösten kroatischen Frage: die Voraussetzung für eine Demokratisierung Jugoslawiens, K.-H. Aldag, Hamburg, 1980.
  • The Croatian national question - Yugoslavia’s Achilles’ heel, United Publishers, London, 1980.
  • Zov savjesti iz hrvatskog Sibira, vl. naklada, Zagreb, 1990.
  • S vjerom u Hrvatsku, vl. naklada, Zagreb, 1994.
  • Moja hrvatska sudbina: uznički dnevnik i razmišljanja o temeljnim problemima hrvatskog naroda i hrvatske države u hrvatskom Sibiru, Nakladni zavod Matice hrvatske, Zagreb, 2003.
  • Uskrsnuće Republike Hrvatske od 1990. do Bljeska i Oluje 1995. godine, Graphis, Zagreb, 2005.
Pogreb dr. sc. Marka Veselice će biti u utorak 21. veljače 2017. u 15:00 sati iz mrtvačnice na Mirogoju.